homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cat "costa" un copil?


#1 2012-08-23 14:39:27

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Cat "costa" un copil?

Ma gandesc de mult timp sa deschid subiectul asta si totusi de fiecare data ceva m-a determinat sa nu o fac, poate si pentru ca asocierea "bebelus"/"copil" cu "bani" este prea pragmatica si realista. Insa, avand in vedere lumea in care traim, este imposibil ca pentru o aspiranta la  gravida sa nu vina la un moment dat si intrebarea : Oare ne permitem un copil?

Asadar, intrebarea este: Cat costa intretinerea unui copil, din primii ani de viata si pana ...pana la varsta celui mai mare copil de pe forum lol. Stiu ca intrebarea este una foarte subiectiva pentru ca unele persoane se descurca foarte bine cu 2000 de lei/luna ba pun si bani deoparte, pe cand unele persoane ce castiga peste 3000 spun ca nu si-ar permite un copil (sumele sunt pur aleatoare, desigur) ... dar cred ca ar fi foarte folositor pentru viitoarele mamici si nu numai sa stie cam la ce cheltuieli sa se astepte in primii ani de viata si nu numai


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#2 2012-08-23 14:46:41

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Cat "costa" un copil?

vai emy ai deschis cutia pandorei rotfl
interesant subiectul, insa eu ca mama de 2 copii nu am facut niciodata calculul cat ma costa sa ii intretin ( aici zic tot mancare, plimbare, haine, scoala )


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#3 2012-08-23 14:49:47

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cat "costa" un copil?

angel lol
Avand in vedere ca ne dorim un copil e inevitabil sa nu ne gandim si daca avem cu ce sa il crestem, ca asa un bebe e o idee minunata dar nu si daca nu ai ce sa ii oferi


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#4 2012-08-23 14:58:53

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Cat "costa" un copil?

pai emy pot sa iti zic intr-o luna ca exemplu cat cheltui eu cu mika si cu ana , dar nu sunt identice mereu sumele
la mika am noroc ca nu cumpar laptele , pe verdeturi si fructe sa zic ca dau in jur de 20-30 euro pe luna, sampon si creme m-a costa cam 20 euro dar ma tine vreo 2-3 luni, pampers ( aici e mai mult) in jur de 100 euro pe luna (se poate si mai mult uneori) hainute ii iau mereu de 40-50 euro ( aici includ tot, sosetele , pantofiori, hainute, dar ii iau undeva la o luna jumate  ) medicamente nu ne-a trebuit multumim domnului decat niste supozitoare foarte ieftine
si nu mai stiu ...... acum faceti voi socoteala
iar la Ana e durere , ca ea e mare si are cerinte mult mai mari


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#5 2012-08-23 14:59:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cat "costa" un copil?

iaca: cititi si "varianta heavy", va cruciti: http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/20 … ianta.html

em.... em smile nu-ti bate capul cu astea... cand se naste un copil, Dumnezeu rupe si bucata lui de paine, zice intelepciunea populara. listeaza poza cu finuta, agat-o pe perete (trimite si mamei tale o copie , just for fun big_smile )... si bucurati-va smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-08-23 15:00:47

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cat "costa" un copil?

bine angel ideea e: chiar daca ai venituri mai mici cand vine bebe in 7 ani pana incepe scoala de exemplu e imposibil ca veniturile alea sa nu fie mai mari ... asa gandesc eu, nu stiu daca am dreptate


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#7 2012-08-23 15:01:52

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Cat "costa" un copil?

aoleo emi, eu sunt un "copil" mare si se duce pe fundul meu un salariu cam de 2000 lei

Offline

 

#8 2012-08-23 15:03:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cat "costa" un copil?

kata citisem articolul ala lol Stii care e faza? Avand in vedere ca ai mei au atitudinea pe care o au vizavi de copil nu pot si nici nu vreau sa ma bazez pe ajutorul lor financiar, ca sa aiba ce imi spune "Veeeeezi daca ne ascultai???"

"and se naste un copil, Dumnezeu rupe si bucata lui de paine" hjarta


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#9 2012-08-23 15:04:11

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Cat "costa" un copil?

emy gandesti gresit
cand am ramas gravida cu Ana al meu avea un super servici , dupa nastere s-au facut disponibilizari si l-a dat afara ,
dar cum a zis Kata, copilul se naste cu bucata lui de paine ( si la noi se zice asa ) chiar daca nu am avut sa ii ofer pantofi de aur , i-am luat din vinilin dar i-am dat dragoste la schimb , multa dragoste , iar fata mea niciodata nu s-a simtit mai jos ca cei avuti


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#10 2012-08-23 15:08:55

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cat "costa" un copil?

angel sad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#11 2012-08-23 15:13:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cat "costa" un copil?

am scris finuta, voiam sa zic verisoara. oricum, iti shedea tare ghini big_smile

io momentan ce simt ca ustura sunt pampersii. asa incat am fcut eforturi si comand niste sctece textile hjarta abia astept sa vad ce si cum cu ele.

in rest... te costa niste haine, daca stii de unde sa iei, nu te costa deloc mult. peste patut, carut, bibe&accesorii se sare... jucarii vor tot primi, abia pe la 1 an devin cat de cat interesati de ele... te mai costa analize&eco, nasterea, spagile... altceva nu-mi vine in cap acum.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#12 2012-08-23 15:33:56

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Cat "costa" un copil?

hai ca este tare topicul
eu cred ca cel mai mult costa pampersi,ac jucarii,haine  mai primesti,chiar si carut pt cine foloseste
iar pe parcurs lucrurile aseaza ,vei invata sa nu mai cumperi lucruri nefolositoare si iti vei da seama ca cheltuiai o groaza de bani pe te miri ce


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#13 2012-08-23 15:40:44

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Cat "costa" un copil?

aoleuuuu

em la mine mai mult este acum lapte si pampersi ( cam 300-350 lei/luna) , hainute nu pot sa zic ca ii iau mereu, ca am+ ca am primit muuulte cand am nascut (si au fost de diferite varste). De multe poti lipsi (patut, cantar, sterilizator etc)
Mai e nasterea care e mai "scumpa" si sarcina (dar aici depinde de doctori si spital). eu inca nu am avut curaj sa calculez bonurile din sarcina smile , Insa nasterea, spitalizarea + micile lucruri luate atunci m-au dus 3800 lei.

cat e mic nu-i prea trebuie jucarii multe ca oricum nu se joaca cu ele ... mai bine ii iei teleoane, telecomenzi, cabluri  lol  ...
oricum nu simti cat cheltuiesti, si o faci cu atata drag  hjarta  hjarta


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#14 2012-08-23 15:46:47

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Cat "costa" un copil?

hmmm
si eu aici la cheltuieli: nasterea (adica fara monitorizarile din sarcina)+9 zile de stat in alt oras eu si sotul meu = 300 euro (doctorii)+600lei (mancare, creme pentru tanara mamica, diverse de la farmacie)
haine, patut, jucarii, carucior am primittttt acoperindu-i pana acum tot necesarul...adica eu n am cheltuit pe hainute decat 50 de lei, si asta ca am tinut eu neaparat sa stea bebele in spital in hainele cumparate de ma-sa.
pampersii ceva mai mult...


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#15 2012-08-23 15:59:22

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Cat "costa" un copil?

Emilya, pe mine Iulia ma "costa" acum cam 350 lei pe luna, haine ii iau rar, caci am primit multe inca de la nastere, sa zic ca am dat in ultimul an cam 450 lei pe haine si incaltaminte pt ea, si poate o sa mai dau in toamna inca maxim 200 lei...
Carut, patut, leagan, haine, jucarii - primite.
Analizele de pe timpul sarcinii aprox. 2400 lei, nasterea 1000 lei...

Un copil nu costa mult... sau costa prea putin pe langa multe altele care ne macina banii, in cazul nostru chiria, intretinerea, utilitatile, telefoanele, etc... Cand ai un copil ai si alte prioritati si personal (eu si sotul) am renuntat la multe sau le-am amanat pe termen nelimitat pt ca ea sa aiba ce ii trebuie cand ii trebuie...

L.E.: Iulia a venit neprogramata, asa a fost sa fie, si chiar vorbeam zilele trecute cu al meu si ii ziceam ca daca stateam prea mult pe ganduri si am fi vrut sa o planuim... poate nici acum nu o aveam...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2012-08-23 16:04:44)

Offline

 

#16 2012-08-23 17:06:10

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Cat "costa" un copil?

Eu cred ca depinde cat de mult iti doresti copilul. Daca vrei copil, il faci, indiferent de ce buget ai acum sau vei dispune pe viitor. In tot ce vei face/cumpara va fi pe primul loc copilul.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#17 2012-08-23 18:16:57

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Cat "costa" un copil?

de ex eu nu am cheltuit bani  f multi pt a mea,caci am primit de toate,patut,hainute(am cumparat doar ce am vrut eu asa,de moft..rochite,body-uri...sosete,ceva de incaltat,cand vedeam eu ceva frumos)...acum cand ne-or ramane mici hainutele de le avem...o sa avem de cumparat...
la inceput cheltuiam mult pe pampers,adica 3 baxuri pe luna....cam vreo 200 lei,acum un bax imi ajunge mai mult de o luna,deci in jur de 80 lei
pe lapte nu am cheltuit...asa mai cumparam,iaurturi,fructe,legume

nasterea m-a costat cu totul( dr+anestezist+neonatolog+asistente/infirmiere in jur de 1800 lei) plus ce am mai cheltuit 500-600 lei caci am nascut in alt oras si m-am dus cu o saptaman inainte acolo si s-au dus banii pe prostii....si la mine pe timpul sarcinii au mai fost drumurile in alt oras si eco,aici dadeam variabil,100 lei,50 lei,...depinde,dr nu-mi lua bani,ii dadeam eu cat voiam si analizele de la inceputul sarcinii pe care am dat 200 lei ,apoi le-am facut acolo in spital fara bani...

eu consider ca pe timpul sarcinii nu am cheltuit multi bani si nici la nastere,fata d ce am auzit la altele...si am avut conditii exact ca la privat,cu tv in camera,frigider,cuptor cu microunde,baie

deno,dar cred ca sotul tau castiga destul de bine...daca stati in chirie,platesti si facultatea....ai cumparat pt bebe destule pana acum de 4000 lei...adica ,avand in vedere ca e doar un salariu,va descurcati super bine

daca stai sa te gandesti din cate foi e facuta placinta nu o mai mananci..asa e si cu bebe,daca stai sa te gandesti cat cheltuiesti,nu-l mai faci...cum a zis si kata.are bucatica lui de paine

angel,dar de ce dai 100euro pe pampers pe luna?mi se pare mult


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#18 2012-08-23 19:18:33

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Cat "costa" un copil?

deno e bine...lasa ca termini scoala si atunci o sa mai ai si tu banuti...oricum e bine ca aveti o afacere

eu am un salariu mic de bugetar,adica iau o indemnizatie minima...sotul are ceva mai mult...pe noi ne omoara o rata pe care o avem la masina...si de abia astept s atermin cu ea...dar atunci as vrea sa fac ceva pt a avea o casa,caci stam cu parintii sotului si as vrea sa stam si noi singuri,mai ales ca avem o buburuza,daca n-am avea rata,sa zic ca ne-am descurca bine,dar asa suntem cu banii la limita mereu...dar nu ma plang,sanatosi sa fim,caci daca am avut vreo pofta ne-am facut-o...ne mai ajuta si parintii sotului

deno tu ai fb?trimite un mesaj pe mail si numele daca ai


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#19 2012-08-23 19:32:31

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Cat "costa" un copil?

sweety pai asa e , un bax e in jur de 18 euro si eu iau 4 baxuri pe luna , plus servetelele umede , cateodata incep si din al 5-lea
sweety eu nu stau in romania


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.